1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Satranç Tahtasında İran / Nükleer Program

Share
Yazarlar    :
Arda Ercan, Bilge Ercan, Zafer Yıldırım, Davut Turan, Pınar Hüseyinoğlu, Gonca Oğuz Gök, Ali Asghar Kazemi, Fatih Özbay, Giray Saynur Bozkurt, Efe Çaman, Hasan Öztürk, Mesut Hakkı Caşın, Berna Gürkaş, Cenap Çakmak, Bülent Aras
Editör    :   
Atilla Sandıklı, Kenan Dağcı
Yayınevi    :   
TASAM YAYINLARI / TASAM PUBLICATIONS
Satın almak için tıklayın
İran'ın nükleer güçler tarafından çevrelenmiş durumda olduğunu anlamalıyız: Doğuda Pakistan ve Hindistan, batıda İsrail, kuzeyde Rusya, güneyde Amerikalılar ve müttefikleri. İran son derece hassas bir jeostratejik konumdadır. Bu nedenle İran, kendi stratejik ve güvenlik duruşunu komşularına ve yabancı güçlere kabul ettirmek zorundadır.
Prof. Dr. Ali-Asghar KAZEMI

ABD'nin 11 Eylül saldırılarını bahane ederek Afganistan'a ve Irak'a saldırması, netice itibari ile bölgeye yerleşmesi, Ortadoğu'daki güç dengelerini değiştirmiş ve bölgede yeni bir rekabet ortamı oluşturmuştur. Bu rekabet ortamında eskiden beri süre gelen derin düşmanlıklar körüklenmekte ve Ortadoğu'nun haritası değiştirilmeye çalışılmaktadır. Elinizde bulunan kitap bahsettiğim rekabet ortamında diğer büyük oyuncularla birlikte İran'ın hamlelerini mercek altına almakta ve İran'ın Nükleer programı ve geleceği hakkında geniş kapsamlı bir çalışmayı okuyucularla paylaşmaktadır.
Yrd. Doç. Dr. Kenan Dağcı

Büyük oyunun değişmez adresi Ortadoğu, değişmez mekanlarından birisi de İran. ABD, II. Körfez Savaşı ile Ortadoğu'ya yerleşti ve Irak'ı işgal etti. Savaş için ileri sürülen nedenlerin hiçbiri doğru çıkmadı. Irak'ta her gün yüzlerce insan ölüyor. Sıra şimdi İran'da mı? İran'ın nükleer programı hangi safhada? İran'ın nükleer çalışmaları ne gibi tehditler oluşturuyor? Gelişmelerin Türkiye'ye yansımaları neler olabilir? Sorunları ile gerçekler ve oluşturulmaya çalışılan sanal bilgiler, Türkiye'deki düşünen herkesin aklını meşgul ediyor. “Satranç Tahtasında İran” kitabı akıllara gelen bu gibi soruları aydınlatmaya çalıyor.
Atilla Sandıklı / TASAM Gn.Md.

 

FacebookTwitter