1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Nükleer santral teklif yarışması en geç 10 gün içinde

Share
Enerji Bakanlığı tarafından hazırlanarak görüşe açılan nükleer santral yönetmeliğine ilişkin Sayıştay’ın görüşü oluştu. Bu çerçevede Türkiye’nin ilk nükleer santrali için önümüzdeki 10 gün içinde yarışmaya çıkılması bekleniyor. Enerji Bakanlığı, daha önce nükleer santralde davet ilanı için tarihi 21 Şubat olarak belirlemiş, Sayıştay’ın görüşü oluşmadığı için bu takvimde gecikme meydana gelmişti. Reuters’a bilgi veren Enerji Bakanlığı’ndan bir yetkili, “Sayıştay’ın nükleer santrale ilişkin yönetmelik hakkındaki görüşü geldi. Taslağın, esasına ilişkin herhangi bir itiraz söz konusu değil. Bu görüşle birlikte sürecin artık sonu aşamasına yaklaşıldı. Bakanlar Kurulu’nun bu yönetmeliği onaylamasıyla yarışmaya çıkılmasının önünde herhangi bir engel yok” dedi.

Sayıştay, yönetmelik çerçevesinde santral için teşvikler, ihalenin usul ve esasları, şartname konusunda incelemelerde bulundu. Aynı yetkili, yönetmeliğin kısa süre içinde Bakanlar Kurulu tarafından onay için Cumhurbaşkanlığı’na gönderileceğini belirterek, “Bu süreç de dikkate alındığında en geç 10 gün içinde yarışmaya çıkılır. Daha fazla bir gecikme öngörülmüyor” diye konuştu.

Türkiye, toplam 5 bin MW büyüklüğünde üç nükleer santral yapılmasına ilişkin çalışmalarını sürdürürken, Başbakan Tayyip Erdoğan yaışmayı Mayıs ayında sonuçlandıracaklarını, Enerji Bakanı Hilmi Güler de, nükleer santral için bu yılın ikinci yarısında somut adım atılacağını söylemişti.

Hükümet nükleer santral için Sinop’u birinci adres olarak gösterirken, burada henüz lisanslama işlemi sonuçlandırılamadığından, özel sektörün tercih etmesi halinde uzun yıllardır lisansı hazır olan Mersin Akkuyu’ya da santralin yapılabileceği açıklanmıştı.
FacebookTwitter