1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

“TÜRKİYE'NİN STRATEJİK VİZYONU 2023” Projesi I. Hazırlık Çalıştayı “Uluslararası İlişkiler” Başlığı İle Gerçekleştirildi

Share

2023 yılında dünyadaki gelişmelere paralel olarak, “Uluslar arası İlişkiler”, “Uluslar arası güvenlik”, “İç Siyaset”, “Ekonomik Hedefler”, “Eğitim-Bilim-ve Teknoloji Politikaları” ve “Sosyo-Kültürel Politikalar” alanlarında Türkiye’nin nasıl bir vizyona sahip olması gerektiği konusunda öneriler geliştirmek, bu vizyona ulaşmak için belirlenecek hedefler ve uygulanacak politikalar hakkında geniş kapsamlı bir tartışma ortamı yaratmak ve Cumhuriyetin 100. yılının kutlanacağı 2023 yılında Türkiye’nin güçlü ve saygın bir devlet olarak dünya sahnesinde yerini almasına katkıda bulunmak anacıyla Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah GÜL’ün himayelerinde sürdürülen “Türkiye’nin Stratejik Vizyonu 2023 Projesi”nin birinci hazırlık çalıştayı 15 Eylül 2008 tarihinde TASAM Genel Merkezinde gerçekleştirildi.

Türkiye’nin Stratejik Vizyonu 2023 Projesi”nin birinci hazırlık çalıştayına soldan sağa Doç. Dr. Mithat ÇELİKPALA, Büyükelçi (E.) Uluç ÖZÜLKER, Prof. Dr. Nadir DEVLET, Prof. Dr. Hasan KÖNİ ve TASAM Direktörü Dr. Engin SELÇUK’un katılımlarıyla gerçekleştirildi.


Prof. Dr. Nadir DEVLET, Prof. Dr. Hasan KÖNİ, Büyükelçi (E.) Uluç ÖZÜLKER, Doç. Dr. Mithat ÇELİKPALA ve TASAM Direktörü Dr. Engin SELÇUK’un katılımlarıyla gerçekleşen toplantıda 2023 yılına ilişkin bir perspektifle aşağıdaki ana temalar ekseninde çalışmaların sürdürülmesi kararlaştırıldı:

"Moderatör"

Büyükelçi (E) Murat BİLHAN TASAM Başkan Yardımcısı

“Uluslararası Çevresel Sorunlar ve Türkiye”
Büyükelçi (E.) Uluç ÖZÜLKER

“Uluslararası Sistemde Çok Kutupluluğa Doğru (?)”
Prof. Dr. Nadir DEVLET

“Uluslararası Sistem ve Ortadoğu Denklemi”  
Büyükelçi (E.) Ümit PAMİR

“ABD’nin Geleceği ve Uluslararası Sisteme Olası Yansımaları”
Prof. Dr. Hasan KÖNİ

“Uluslararası Sistem ve Küreselleşmenin Türkiye’ye Sosyo-Politik Yansımaları”
Doç. Dr. Mithat ÇELİKPALA

 

Büyükelçi (E.) Uluç ÖZÜLKER (sol başta) çalıştayda ve sonrasında “Uluslararası Çevresel Sorunlar ve Türkiye” ana teması eksenindeki çalışmaları yürütecek.

 

 

“Uluslararası Sistemde Çok Kutupluluğa Doğru (?)” ana teması ile ilgili çalışmalara Prof. Dr. Nadir DEVLET (ortada) tarafından koordine edilecek.

 

Prof. Dr. Hasan KÖNİ (ortada) Türkiye’nin Stratejik Vizyonu 2023 projesinde "ABD’nin Geleceği ve Uluslararası Sisteme Olası Yansımaları" temasını ele alacak.

 

Türkiye’nin Stratejik Vizyonu 2023 projesinde "Uluslararası Sistem ve Küreselleşmenin Türkiye’ye Sosyo-Politik Yansımaları " teması ise Doç. Dr. Mithat ÇELİKPALA tarafından koordine edilecek.
FacebookTwitter