1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Rusya ile Nükleer Anlaşma İmzalandı

Share
Türkiye ile Rusya arasında Akkuyu'da nükleer santral kurulması ile ilgili anlaşma imzalandı. Meclis'e gidecek olan anlaşma, 12.35 cent birim fiyat üzerinden sağlandı. Santral inşaatına en geç iki yıl içinde başlanacak.
Türkiye ile Rusya arasında uzun süredir devam eden nükleer santral görüşmeleri sonuçlandı. İki ülke hükümetleri arasında "Akkuyu Sahasında Nükleer Güç Santralinin Tesisine ve İşletimine Dair İşbirliği Anlaşması" imzalandı. Anlaşmaya Türkiye adına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Rusya adına Başbakan Yardımcısı Igor Seçin imza koydu.
Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev ile Başbakanlık Merkez Bina'da ortak basın toplantısı düzenleyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, enerjide çok önemli bir adımın atıldığını söyledi.
Erdoğan, "Nükleer enerji noktasında bugün imzalar atılmış oldu. Şimdi parlamentoya bunu götürmek suretiyle parlamentolarımızdan geçireceğiz ve böylece hükümetler arası bir anlaşma ile süreci başlatmış olacağız. Ve Akkuyu nükleer santralinin inşallah inşasına başlanmış olacak" dedi.

Yıldız: "Meclis'e sevkedeceğiz"
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye ile Rusya arasında imzalanan Akkuyu Sahasında Nükleer Güç Santralinin Tesisine ve İşletimine Dair İşbirliği Anlaşması'nı, 1 hafta 10 gün içinde TBMM'ye sevk etmeyi düşündüklerini bildirdi.
Bakan Yıldız, Rixos Otelinde düzenlenen Türkiye-Rusya İş Forumu'nun ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Türkiye ile Rusya arasında imzalanan nükleer güç santralinin tesisi ve işletmesine dair anlaşmanın bu yasama dönemine yetişip yetişmeyeceğine ilişkin bir soru üzerine, Yıldız şöyle dedi: "TBMM Genel Kurulunun gündemi müsait olduğu müddetçe inşallah bunu 1 hafta 10 gün içerisinde TBMM'ne sevk etmeyi düşünüyoruz. Başbakanlıkta o tür işlemler ikmal olduktan sonra artık Genel Kurulun gündemine gelmiş olacak. O yüzden bunu hızlıca geçirmiş olacağız."

Son 40 yılda 4 kez iptal edildi
Türkiye'nin nükleer enerji rüyası 1950'li yıllarda başladı. 1956 yılında kurulan TAEK düzenleyici kuruluş olarak çalışmalarına başladı. ABD soğuk savaş döneminde jüpiter balistik füzelerinin Türkiye'de konuşlanması karşılığında Küçükçekmece'de nükleer araştırma reaktörünün kuruluşuna yardım etti.
Elektrik enerjisi üretimi amacıyla kurulması tasarlanan nükleer santrallerle ilgili ilk etüt çalışmaları ise 1967-1970 yılları arasında yapıldı. İkinci 5 yıllık kalkınma planı uyarınca Enerji Bakanlığı'nın yabancı bir müşavirlik grubuna hazırlattığı yapılabilirlik etütlerine göre 1977 yılında işletmeye girecek şekilde 300-400 MW gücünde doğal uranyum yakıtlı "ağır su" tipi bir nükleer santralın kurulması öngörüldü. Ancak yer seçimindeki problemler nedeniyle proje rafa kaldırıldı.
1974 yılında Akkuyu'da bir nükleer santral kurulması planlandı, fakat bu projede de hayata geçirilemedi.
1983 yılında dönemin Başbakanı Turgut Özal tarafından Akkuyu'da 600 MW'lik kurulu güçte bir nükleer santral projesi gündeme getirildi. Ancak yap-işlet-devret modelinin öne sürülmesi, nükleer ile yolları bir kez daha ayırdı.
1987 Çernobil kazasının ardından 1988'de TAEK'in Nükleer Enerji Dairesi kapatıldı.
1992 yılında TEK dünyadaki belli başlı nükleer santral imalatçısı firmalara bir mektup yazarak, 2002 yılında devreye girecek şekilde, 1000 MW gücünde bir veya iki üniteli nükleer santralin Türkiye'de anahtar teslimi veya yap-işlet-devret olarak kurulması için teknik ve mali konularda bilgi istenildi.
Ocak 1993 tarihinde, Akkuyu Nükleer Santrali Projesi Resmi Gazete'de yayımlanarak tekrar yatırım programına alındı. 1994 yılında danışmanlık ihalesi açıldı ve Güney Kore kazandı.
Akkuyu Nükleer Santralı için 17 Aralık 1996 yılında uluslararası ihaleye çıkıldı. 1998'de nükleer santral ihalesi tekrar açıldı. ABD-Japonya ortaklı Westinghouse-Missubishi konsorsiyumu, Kanada'nın AECL (Candu) ve Almanya-Fransa ortaklı NPI firmaları ihaleye teklif verdi.
25 Temmuz 2000 tarihinde dönemin Başbakanı Bülent Ecevit, nükleer enerji planlarından çok pahalı olduğu için vazgeçildiğini açıkladı ve Bakanlar Kurulu kararıyla ihale ertelendi.
FacebookTwitter